PoznajBoga.pl Wolna Wola Słonecznik

Wolna wola

Wolna Wola.

Człowiek posiada wolną wolę, jednak nie jest to, aż taki bezmiar wolności jak wpaja to ludziom do głów Kościół. Przez to ludzie uważają, że mogą robić w życiu co chcą.
Następuje zniekształcenie światopoglądu. Dopiero, gdy nastąpią w życiu trudne sytuację,
wtedy ludzie zadają sobie pytania na temat Boga, sprawiedliwości, sensu egzystencji, itd.
Na większość tych pytań odpowiada Biblia.

PoznajBoga: Wolna Wola (Kukurydza)
PoznajBoga: Wolna Wola (Kukurydza)

Człowiek posiada wolną wolę, ale jego wolna wola to nie jest 100%.
Posiadamy wolną wolę tylko w pewnym stopniu.
Przeciętny człowiek posiada 5-10% wolnej woli (w kontekście wszystkich zdarzeń).
Wolna wola może też zostać całkowicie człowiekowi zabrana (0%).
Tak samo będzie w drugą stronę, jeśli ktoś wykazuje odpowiednie zdolności i postępuje słusznie
to jego wolna wola może zostać zwiększona do 15-25%.

Tak więc nawet na podstawie tych liczb można stwierdzić, że czasem cała seria wydarzeń jest od nas niezależna.
Na część z tych wydarzeń sami sobie zapracowaliśmy (nawet jeśli nie traktować tego jako kary, to należy to potraktować jako naprowadzenie na właściwą ścieżkę, z której kiedyś zeszliśmy, zboczyliśmy).
A znaczna część z tych wydarzeń po prostu musiała nastąpić.

” 7 Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. ” (Mt 18)

 

PoznajBoga: Wolna Wola (CzarnyKot)
PoznajBoga: Wolna Wola (BlackCat)

 

Człowiek jest czasem też narzędziem w rękach Boga.
Zastanawiałem się nad tym czy spotyka za to człowieka kara. Dawniej myślałem, że nie.
Obecnie uważam, że ten temat należałoby nieco rozwinąć. Narzędziem w rękach Boga (do wykonania tego co ma się wydarzyć i jest pozornie tylko złe) staje się człowiek, który jednak posiada ułomności w swoim charakterze, zawsze ktoś taki się znajdzie (vide Judasz).
Czy spotka nas za to kara? Zależy to zapewne od tego jakie były nasze pobudki i czy potrafimy się w porę opanować – a czy po wykonaniu woli Boga – kontynuujemy ten zły czyn, wczuwamy się w ten podły stan i wtedy okazuje się, że to już nie tylko nasza ułomność, ale coś znacznie gorszego i wtedy zapewne spotka nas za to kara, która po prostu będzie miała na celu nas naprostować. Więc kara to w zasadzie pojęcie względne.
Nie dane mi nikogo osądzać, nawet Judasza – na jego usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć, że jego świat/światopogląd zawalił się 3 razy, a jego ułomności były na tyle duże, że zakończył on swój żywot jak zakończył.

Nie mamy zbyt wiele wolnej woli. Więc kto jest kim pokazują sytuacje w których możemy wykazać się wolną wolą i od nas zależy czy wykorzystamy ją we właściwy sposób czy nie.
Jeżeli ówczesne Polki wykorzystują swoją wolną wolę na to, aby zakładać sobie spiralkę i nie mieć dzieci, a za parę lat jednak zechcą mieć dzieci, to chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć tego, iż później takiej możliwości mogą już nie mieć.

PoznajBoga.pl: Wolna Wola (Słonecznik)
PoznajBoga.pl: Wolna Wola (Słonecznik)

 

Nasza wolna wola jest ograniczona. Widoczna jest w naszym stosunku do dramatycznych wydarzeń, do tego czy potrafimy zrewidować swoje życie i przeżyć je jeszcze raz – nie obrażając się na nikogo – a przeżyć je jeszcze raz z pokorą i z miłością.

Czasem wolną wolę można pomylić z naszym charakterem. Charakter bywa widoczny poprzez nasze emocje, to jak zareagujemy w pierwszej chwili na np.niekorzystne sytuacje. Ale czy w takiej sytuacji nie powinniśmy mieć wolnej woli, aby się np.opamiętać i zachować inaczej?
No i w tym momencie dochodzimy do sedna…

Wolna wola powinna być przez człowieka wykorzystana do zmiany swojego charakteru na lepszy, do transformacji swojej osobowości. Zmieniając siebie, swój charakter, światopogląd, stosunek do minionych zdarzeń i ukierunkowanie (właściwe ukierunkowanie to ukierunkowanie na Boga) zmieniasz swój los i swoją przyszłość.

“Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.” (Mt 5,48)

Sprawdź poprzedni artykuł:
http://poznajboga.pl/bog-jest-miloscia/

Zdjęcia umieszczone w tym artykule zostały wykonane w małej, malowniczej miejscowości w woj. świętokrzyskim
(wrzesień 2012).

Pozdrawiam,
admin poznajBoga.pl

Dodaj komentarz